Wyprawka do szpitala – co jest niezbędne dla noworodka?

Gdy zaczyna się trzeci trymestr ciąży, trzeba przygotować wszystko dla nowego członka rodziny. Już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu koniecznie zapakuj szpitalną. Wyprawka do szpitala dla noworodka spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Zwłaszcza tym, które oczekują pierwszego dziecka. Pamiętaj, że dziecko w ciągu tych pierwszych kilku dni wcale nie potrzebuje dużo i nie zwraca uwagi na to, co ma na sobie – pod warunkiem, że jest mu wygodnie.

Po pierwsze: wygoda

Każda kobieta w ciąży uśmiecha się na samą myśl o kompletowaniu wyprawki. Sklepy z ubrankami dla niemowląt kuszą słodkimi zestawami. Dziecko przychodząc na świat musi zmierzyć się z wieloma nowymi bodźcami i rolą mamy jest mu w tym nie przeszkadzać. Dlatego pierwsze ubranka dla dziecka muszą być wygodne. Zrezygnuj z ozdobników typu kokardki czy falbanki. Guziki na plecach także nie są dobrym pomysłem. Wybierając ubranka upewnij się z jakich materiałów zostały wykonane – najzdrowsza będzie organiczna bawełna. Idealnie sprawdzają się pajacyki – czyli jednoczęściowe ubranka, rozpinane na całej długości, z zakrytymi stópkami. Odpowiednio luźne i miękkie nie będą krępować ruchów, ani podrażniać delikatnej skóry noworodka. Najbezpieczniej kupić dwa rozmiary ubranek – 56 i 62 cm.W szpitalach jest zazwyczaj bardzo ciepło, mimo wszystko musisz zabrać bawełniane, cienkie czapeczki dla dziecka. Do spania najbardziej sprawdzają się beciki czy też rożki. To rodzaj kołderki w kształcie kwadratu, w którą owijasz dziecko. Małe dzieci lubią być ciasno otulone – tak właśnie spędzały ostatnie tygodnie w łonie matki. Wszystkie tekstylia musisz najpierw wyprać w delikatnych detergentach przeznaczonych dla niemowląt.

Ubranka i tekstylia:

  • 3-4 pajacyki w rozmiarach 56 i 62,
  • 3 cienkie bawełniane czapeczki,
  • różek do spania,
  • kilka tetrowych pieluszek,
  • kilka flanelowych pieluszek.

Bezpieczna pielęgnacja

Drugi element wyprawki do szpitala to kosmetyki i akcesoria, ale nie będziesz ich potrzebować zbyt wiele. Noworodka wystarczy myć po prostu wodą. Przy wyborze kosmetyków kieruj się zasadą: im krótszy skład tym lepiej. Aby w warunkach szpitalnych móc wygodnie przewijać dziecko – kup paczkę wilgotnych chusteczek, które w składzie mają tylko wodę (obecnie w każdej drogerii znajdziesz chusteczki bez perfum i chemicznych dodatków, zrobione z ekologicznych materiałów). Niezbędna od pierwszych chwil jest maść do pupy – stosuj ją po każdej zmianie pieluszki. Wybierz tłustą maść z alantoiną. Kolejny element to oczywiście pieluszki. Najmniejszych pieluszek dla noworodków nie warto kupować na zapas – dzieci rosną bardzo szybko. Do torby szpitalnej spakuj tylko jedną paczkę.

Akcesoria do pielęgnacji:

  • maść do pupy,
  • paczka najmniejszych pieluch,
  • chusteczki nawilżane bez chemii,
  • jałowe gaziki.